istos kazancakis, politika, politika historika, benlisoy, fahişe çika, nikos kazancakis, rumlar, balat, istos satış, çizgiroman
Anlatılan Şehrin Hikâyesidir!
 
 
 
 

Sabah // Rum yayınevi ISTOS Kazancakis ile geliyor

lb26
03 Haziran 2012  |  Kaynak: Sabah |  http://www.sabah.com.tr/Y…

Osmanlı döneminde büyük bir kitleye sahip olan, Cumhuriyet'le birlikte ilerleyen ancak 1950'li yılların sonundaki olaylarla birlikte tarihe gömülen Rum yayıncılığı yeniden canlanıyor. Aralarında Rumların ve Yunanların bulunduğu bir grup kitapsever, İstanbul'daki tek Rum yayınevini pazartesi günü açıyor. Kuruculardan Foti Benlisoy, sayıları artık 2 bine kadar düşen Rum'u birleştirmek için yayınevinin ismini Türkçe'de "ağ, şebeke" anlamına gelen ISTOS koydu. Yayınevinin ilk kitapları ise bugüne kadar hiç basılmayan bir Kazancakis romanı ile İstanbul'da yaşamış olan Rum bir fahişe olan Çika'nın anıları.

AİLESİ, 6-7 EYLÜL MAĞDURU Foti Benlisoy, ailesinin bir bölümü, 6-7 Eylül'deki olaylardan ötürü yurtdışına gitmek zorunda kalmış bir Rum. "Türkiye'de kötü bir süreç yaşandı. Ancak şu anda farklı bir dönemdeyiz. Azınlıklara yönelik bazı açılımlar var" diyen Benlisoy, Süryani topluluğun 94 yıl sonra gazete çıkarması ve Rumların radyo açmasıyla cesaretlendiklerini anlatıyor. Bir yıl önce arkadaşlarıyla birlikte ISTOS'u kurmaya karar veren Foti Benlisoy, "Geçmişte sıkı bağlarla yaşamış halklar arasında yeniden köprü kurmayı amaçlıyoruz. Rumları Türklere yeniden anlatacağız" diyor.

© Copyright 2012, istos yayıncılık
istos yayıncılık  Mumhane Cad. No: 39 Aziz Andrea Manastırı Hanı Kat 5 Karaköy/İstanbul
Tel: +90 212 243 41 61 Faks: +90 212 292 79 75 E-posta: info@istospoli.com
[Ofisimizde kitap satışı yapılmamaktadır; kitap alımlarınız için kitabevimizi ziyaret edebilirsiniz.]
yükleniyor