istos yayınevi, istos yayıncılık, istos kitapları, foti benlisoy, papa eftim, rumlar, fener, balat, ayvali, grafik roman
Anlatılan Şehrin Hikâyesidir!
 
 
 
 

istos hakkında

Bağımsız bir yayınevi olan istos, İstanbul Rum topluluğunun parçası kurucularının kişisel inisiyatifiyle, Rumların ve şehrin tarihi, kültürü ve hayatına dair çalışmalara bir katkı koymak, on yıllarca kesintiye uğramış bir yayın geleneğini canlandırmak ve 'nostalji'yle yetinmemek, nostaljiyi halihazırda devam eden pratikle ikame etmek amacıyla 2011'de vücut buldu.

Tanıklıklar, Politika Historika, Elenika dizileriyle Türkçe, Yunanca-Türkçe ve Yunanca eserleri okuyucularla buluşturmayı hedefliyoruz. Bir yandan "temel" nitelikte kitaplarla artık tarihi bir vesika sayılabilecek metinleri Türkçeye kazandırırken, bir yandan da İstanbul'da günümüzde üretilen Türkçe ve Yunanca edebi ve akademik çalışmaları ilginize sunacağız.

Rum topluluğunun sahip olduğu birikim ve parçası olduğu –tüm bileşenleriyle– Türkiye toplumuna dair araştırmalardan yola çıkarak Balkanlar ve Ortadoğu'daki azınlık fenomenine doğru genişletmek arzusunda olduğumuz çabamızı, sizin de gerek okur ve gerekse de yazar olarak katkı ve desteklerinizle sürdürmek umudundayız.

Kurucular

Yorgo Benlisoy
1968 İstanbul doğumlu. Diğer kardeşleri gibi ilk bilgilerini Yeşilköy Rum İlkokulunda annesi Sofia Benlisoy'dan aldı. Fener Rum Lisesinde ortaöğretimini sürdürdü ve Zoğrafyon Rum Lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden eğitimini tamamladı ve 1995'ten beri İstanbul Rum Patrikhanesi Kütüphanesinde çalışmakta.

Anna Maria Aslanoğlu
1984 yılında İstanbul'da doğdu. Zoğrafyon Rum Lisesi mezunu. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde lisans, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Koordinatör, bilimsel danışman ve birçok kısa ve uzun metrajlı yapımda yapımcı ve yönetmen yardımcısı olarak görev aldı. Yunanca ve İngilizceden Türkçeye kazandırılan çok sayıda eserin editörlüğünü yaptı.

Stefo Benlisoy
1976 İstanbul doğumlu. Fener Rum Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Lisanüstü ve Doktora eğitimine aynı üniversitenin tarih bölümünde 19. yüzyıl Kapadokyasında Ortodoks Cemaatinin Eğitimi konularında devam etti. Halen İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde Ögretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Foti Benlisoy
1976 yılında İstanbul'da doğdu. Fener Rum Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Lisansüstü çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesinde Türk Ortodoks Kilisesi ve Papa Eftim teziyle, Doktorasını ise aynı üniversitede Küçük Asya seferinde Yunan askerlerin ideolojik tutumlarıyla ilgili çalışmasıyla tamamladı. Uzun zamandan beri çevirmen ve editör olarak birçok yayınevi ve dergiyle çalışmaktadır.

Haris Theodorelis-Rigas
Atina'da 1982 yılında doğdu. Atina Koleji mezunu. Oxford Üniversitesinde Klasik Filoloji ve London School of Economics'te Kalkınma Ekonomisi okudu. Son dört yıldır Boğaziçi Üniversitesinde"Üç taraflı bir müzakere olarak azınlık politikası: Kimlik, Kurumlar ve İstanbul Rumlarının kolektif örgütlenmesi" başlıklı tezini hazırlamaktadır. Uzun süre ortaöğretimde ve üniversite düzeyinde Antik Yunanca ve Latince dersleri verdi. Yunan dili, rebetiko müziği ve Türkiye ile Yunanistan'daki azınlıklar üzerine pek çok araştırması ve çevirisi yayımlandı.

Seçkin Erdi
1981'de İzmit'te doğdu İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. Muhtelif yayınevleri ve projeler için editör, düzeltmen ve koordinatör olarak çalıştı.

Andonis-Fivos Nomikos
1987'de Atina'da doğdu. Atina Koleji'nden mezun oldu. Atina Panteion Üniversitesi'nde İletişim, Gazetecilik ve Kültür Yönetimi alanındaki lisans eğitiminin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Basın tarihi, görsel sosyoloji ve yeni medya gibi konularda araştırmalar yürüttü. Aynı dönemde Bizans Müziği diploması aldı. Çeşitli iş deneyimlerinin yanı sıra gazetecilik, köşe yazarlığı ve radyo programcılığı yaptı. Çocukluğundan beri severek uğraştığı rembetiko ve tiyatro halen ilgi alanları arasındadır.

© Copyright 2012, istos yayıncılık
istos yayıncılık  Mumhane Cad. No: 39 Aziz Andrea Manastırı Hanı Kat 5 Karaköy/İstanbul
Tel: +90 212 243 41 61 Faks: +90 212 292 79 75 E-posta: info@istospoli.com
[Ofisimizde kitap satışı yapılmamaktadır; kitap alımlarınız için kitabevimizi ziyaret edebilirsiniz.]
yükleniyor