fbpx

istos hakkında

Bağımsız bir yayınevi olan istos, İstanbul Rum topluluğunun parçası kurucularının kişisel inisiyatifiyle, Rumların ve şehrin tarihi, kültürü ve hayatına dair çalışmalara bir katkı koymak, on yıllarca kesintiye uğramış bir yayın geleneğini canlandırmak ve ‘nostalji’yle yetinmemek, nostaljiyi halihazırda devam eden pratikle ikame etmek amacıyla 2011’de vücut buldu.

istos yayın olarak tanıklıklar, politika historika, elenika, turkika, mikroistoria ve komikosmos dizileriyle Türkçe, Yunanca-Türkçe ve Yunanca eserleri okuyucuyla buluşturuyoruz. Bir yandan “temel” nitelikte kitaplarla artık tarihi bir vesika sayılabilecek metinleri Türkçeye kazandırırken, bir yandan da günümüzde üretilen Türkçe ve Yunanca edebi ve akademik çalışmaları yayımlıyoruz.

Yayıncılık çalışmalarımızı Rum topluluğunun sahip olduğu kültürel ve tarihi birikim ile parçası olduğu, tüm bileşenleriyle Türkiye toplumuna dair araştırmalar üzerine bina ederek Balkanlar ve Ortadoğu’daki azınlık fenomenine doğru genişletmeyi sürdürüyoruz.